Dancer Border The Dance Conservatory

Picture Days
March 18th and 19th

We will be running on schedule and do not wait for dancers to arrive; we do not retake photos.

Portrait order forms may be taken on picture day.
Or
Kelly Lehto, of Island City Photography, will be at the studio at TBD.

Island City Photography

What should I do the day of?
Arrive at the studio and be 100% ready for your photo shoot by your scheduled time. You are welcome to arrive early and get ready at the studio, or get ready at home. After you are ready, hang out in the waiting room until your class is called back. Each class will have a group photo and individual photos taken during their scheduled time.
Parents are not allowed in the photo session.

What should my hair and makeup look like?
Dancers should be in costume with FULL makeup (foundation, powder, blush, mascara, lipstick are the minimum, competitive dancers must wear MAC Russian Red lipstick).
All female dancers must have their hair neatly pulled back in a bun, parted on the left and centered at the nape of the neck. No fly-aways. Bangs away from face.
All male dancers should use powder to reduce shine. Hair should be styled neatly.

All female dancers are required to wear make-up appropriate for stage:

  • Base/foundation applied lightly to match skin color.
  • Powder applied to reduce shine/reflection.
  • Blush - light to medium pink, blended well on the cheekbones - no streaks or circles.
  • Eye shadow - black and white.
  • Eyeliner - black.
  • Mascara - black.
  • Lipstick - red.

Boys- Please have your hair styled to appropriately fit your dance. Light make up may be necessary to reduce shine.

If you would like to set up a private session to take photos with different hair and make-up, you may contact Kelly Lehto, islandcityphotography@gmail.com.

All students will have a solo picture in each costume, along with their group picture.

Group photos will be used in the annual TDC yearbook which you can order on picture day!


***If you would like friend or sibling pictures, we will fit them in when convenient.

Pictures will be taken in the order listed.




Saturday March 18th

Session One, 9:00-10:00am

*The Way you Look Tonight
Miss Brooke: Monday 5:45-6:30 Creative Ballet
Mylee Curns, Audrina Anderson, Lilith Lawrence, Emily Ruddock, Preslie Rogers, Aria Pople, Kara Campbell, Julia McGill, Cathryn Buck, Isabella Fedewa, Ellie Snyder, Cadence Hoffrichter, Owen Ruffley, Ariana Pettway

*All Through the Night
The Elite Company Trio
Cydne Johnson, Carli Holstad, Sydney Yarger

*Karma Kameleon
Miss Lisa Monday 4:15-5:00 Beginner Teen Tap
Ayla Risk, Teagan Boyd, Wendy Webb, Magan Priesman, Thela Priesman, Alina Handziak

*Found
Sydney Yarger

Session Two, 10:00-11:00am

*Friend Like Me
Miss Brooke Monday 5:00-5:45 Creative Funk
Addison Clouse, Chloe Longden, Audree Pell, Lyla Pople, Wyatt Billsen, Cecelia Underwood, McKenzie Emerson, Olivia Firman, Teagan Young, Laurilyn Whited-Bush, Grace Smith, Arianna Gould, Gabrielle Taylor, Heidi Barc, Evelyn Gruesbeck, Delanee Badgero, Tia Smith, Julia Gentile, Lauren Larman, Abigail Pusey

*Black Velvet
The Elite Company Jazz Duet
Sydney Yarger, Mari Battley

*Dancin’ by Myself
Miss Brooke: Tuesday 7:15-8:00 Beginner Jazz I
Sydney Hull, Shyann Hankins, Chloe Longden, Lyla Pople, Abigail Pusey, Addison Clouse, Brooke Halliwill, Cami Tuller, Emmalee Brown, Hadleigh Woodcock, Raven Coffey, Gabrielle Taylor, Haelyn Cupp, Anjali Sardar, Kelsey Johnson, Jaylyn Maubry

*Find a Place
The Elite Company Contemporary Trio
Avery Tuller, Kylie Meade, Mari Battley

Session Three, 11:00-12:00pm

*Under the Sea
Miss Brooke: Monday 7:15-8:00 Beginner Ballet II
Averill Harp, Delanee Badgero, Evelyn Gruesbeck, Addison Clouse, Chloe Longden, Lyla Pople, Abigail Pusey, Annika Ribby, Gabrielle Taylor, Emmalee Brown, Haelyn Cupp, Kelda Lounds, Ayla Cook

*To Love you More
The Elite Company Lyrical
Mari Battley, Kaylie Vinson, Carli Holstad, Sydney Yarger, Avery Tuller, Cydne Johnson, Kylie Meade

*If I Could Fly
Miss Charron: Tuesday 5:00-5:45 Beginner Lyrical
Averill Harp, Ava Kennedy, Myleigh Covello, Chloe Longden, Makayla Shafer, Emmalee Brown, Addison Clouse, Lyla Pople, Abigail Pusey, Jaylah Thomas

Session Four, 12:00-1:00pm

*Part of Your World
Elite and The Elite Company Modern
Naomi Bauer, Cydne Johnson, Mili Argumedo, Zoe Odom, Chloe Faulkner, Avery Tuller, Kylie Meade, Carli Holstad, Kaylie Vinson

*One Fine Day
Miss Lisa: Wednesday 5:15-6:00 Beginner Tap II
Emmalee Brown, Addison Clouse, Lyla Pople, Teagan Young, Abigail Pusey, Chloe Longden, Averie Ockert

*How I Feel
Elite and The Elite Company Hip Hop
Kylie Meade, Sydney Yarger, Avery Tuller, Carli Holstad, Kaylie Vinson, Cydne Johnson, Morgan Thomas, Hannah Vanderwest, Jillian Vara, Naomi Bauer

*Pretty Little Angel Eyes
Petite Jazz
Gabrielle Taylor, Teagan Young, Chloe Longden, Emmalee Brown, Brooke Halliwill, Lyla Pople, Addison Clouse, Abigail Pusey


15 minute Break

Session Five, 1:15-2:15pm

*Rip it Up
Elite and The Elite Company Tap
Naomi Bauer, Kaylie Vinson, Carli Holstad, Cydne Johnson, Mili Argumedo, Sydney Yarger, Morgan Thomas, Zoe Odom, Chloe Faulkner, Mari Battley, Kylie Meade, Avery Tuller, Jillian Vara

*Warrior
Miss Brooke: Monday 6:30-7:15 8th Grade and up Hip Hop
Maggie Bird, Amalia Flores, David Shafer, Joey Elias, Jillian Vara, Hannah Vanderwest, Mili Argumedo, Zoe Odom, Zoey Bowerman, Wendy Webb, Halle Burrows, Chloe Jo Emineth, Katie Irish, Audrey Rivera, Asia Jones, Angel Mayne, Jaciahnanna Witt

*Downtown
Miss Lisa: Tuesday 3:30-4:15 Advanced Tap I/II
Naomi Bauer, Kaylie Vinson, Carli Holstad, Cydne Johnson, Lacy Jewell, Mili Argumedo, Sydney Yarger, Morgan Thomas, Zoe Odom, Chloe Faulkner, Mari Battley, Kylie Meade

Session Six, 2:15-3:15pm

*Heart of Steel
Miss Charron: Thursday 3:30-4:30 Intermediate Jazz III
Abigail Leonard, Mili Argumedo, Madison Hagerman, Hannah Vanderwest, Jillian Vara, Zoe Odom, Lindsey Nichols

* I Will Love Again
Elite and The Elite Company Jazz
Cydne Johnson, Carli Holstad, Sydney Yarger, Mili Argumedo, Chloe Faulkner, Avery Tuller, Naomi Bauer, Kylie Meade

*I’ve Been Loving You too Long
Miss Charron: Wednesday 4-5pm Intermediate Lyrical III
Megan Vinson, Jillian Vara, Hannah Vanderwest, Maggie Bird, Haley Johnson

*Not About Angels
Pre-Elite, Elite and The Elite Company Contemporary
Molly Grant, Mia Wheaton, Mili Argumedo, Chloe Faulkner, Naomi Bauer, Avery Tuller, Kylie Meade, Zoe Odom, Mari Battley, Cydne Johnson, Kaylie Vinson, Carli Holstad, Sydney Yarger

Session Seven, 3:15-4:15pm

*Valse a La Bayadere
Miss Patty: Monday 3:30-4:40 Intermediate Ballet II/Pointe I
Jillian Vara, Mili Argumedo, Maggie Bird, Haley Johnson, Lindsey Nichols, Hannah Vanderwest, Zoe Odom, Hannah Vanderwest, Megan Vinson, Avery Tuller, Allison Lubbers, Madison Olson

*Undulations
Miss Patty: Monday 6:45-7:45 Advanced Modern
Kylie Meade, Carli Holstad, Kaylie Vinson, Morgan Thomas, Naomi Bauer, Abigail Leonard, Chloe Faulkner

*Bho Shambho
Miss Archana: Tuesday 7:00-7:45 Intermediate/Advanced Indian Classical
Naomi Bauer, Kylie Meade, Maggie Bird, Abigail Leonard, Zoe Odom, Hannah Vanderwest

Session Eight, 4:15-5:15pm

*Prince (not so) Charming
Miss Patty: Monday 5:30-6:45 Pointe II
Carli Holstad, Sydney Yarger, Kaylie Vinson, Cydne Johnson

*Spies R Us
Miss Patty: Monday 4:30-5:30 Pointe I
Mari Battley, Naomi Bauer, Miranda Whipple, Kylie Meade, Chloe Faulkner, Lacy Jewell, Morgan Thomas

*September
Miss Lisa/Miss Caitlyn: Wednesday 7:30-8:15 Intermediate Tap II
Allison Lubbers, Jillian Vara, Lindsey Nichols, Kila Meek, Skyler Sutton, Maggie Bird, Megan Vinson, Avery Tuller

*Rain Dance
Miss Charron: Thursday 7:45-8:45 Advanced Jazz
Lacy Jewell, Chloe Faulkner, Rebekah Yeary



Sunday March 19th

Session Nine, 9:00-10:00am

*Put a Little Love in your Heart
Miss Brooke: Tuesday 5:45-6:30 Creative Movement
Anastacia Lapham, Leah Read, Brooklyn Clouse, Landyn Pocan, Marley Jackson, Taylor Preston, Oakley Gothberg, Lauren Powers, Molly Mizga, Kendal Slaght, Lila Underwood

*Shake Your Body
Bri Faulkner, Madison Hagerman, Molly Grant, Mia Wheton, Bre Ockert, Kallista McKellar, Izzy Boyd

*River of Tears
Miss Charron: Tuesday 3:30-4:15 Intermediate Lyrical II
Kirsten Smith, Katie Irish, Abigail Bauer, Athena Murray

Session Ten, 10:00-11:00am

*Heart of Rock and Roll
Miss Lisa: Tuesday 4:45-5:30 Intermediate Tap I
Emma Weissling, Molly Grant, Olivia Voss, Bre Ockert, Madison Hagerman, Izzy Boyd, Mia Wheaton, Jillian Nowlan, Kendal London, Jenna Lubbers, Carley Wordon, Emma Thomas, Elora Winzeler

*Heads Will Roll
Miss Charron: Tuesday 415-5:00 Intermediate Jazz I
Athena Murray, Katie Irish, Kirsten Smith, Abigail Bauer

*Gameface
Miss Brooke: Tuesday 8:00-8:45 Hip Hop Funk (3rd-5th grade)
Sydney Hull, Allyson Pratt, Ava Kennedy, Myleigh Covello, Nya Mathis, Keegan Wells, Gwendolyn Andrus, Gillian Dobbs, Connor Dobbs, Brookelynn Friar, Hailey Alward, Bailey Watkins, Maleena Billsen, Kallista McKellar, Emmalee Brown, Kierre Towell, Lydia Mazurek, Bella Dolson

Session Eleven, 11:00-12:00pm

*Colors of the Wind
Miss Brooke: Wednesday 6:45-7:30 Beginner Ballet I (6-9 years)
Katie Pell, Lauren Larmann, Jordyn Hanks, Alison Baker, Madeline Aughenbaugh, Teagan Young, Audree Pell, Brooke Halliwill, Isabella Faunce, Cecilia Underwood, Katie Gothberg, Taylor Hodges

*Oogie, Woogie, Boogie
Miss Lisa/Miss Archana: Tuesday 6:15-7:00 Beginner Tap III
Bailey Watkins, Brookelynn Friar, Bri Faulkner, Nya Mathis, Sadaiza Hough, Kallista McKellar, Hailey Alward, Emily Poorvliet, Anjali Sardar, T'gan Robison, Maleena Billsen

*Hands in the Air
Miss Brooke/Miss McKenzie: Wednesday 7:30-8:15 Hip Hop Funk (6th-7th grade)
Olivia Voss, Abigial Bauer, Mia Wheaton, Bre Ockert, Adara Murray, Izzy Boyd, Molly Grant, Sadaiza Hough, Charisma Braya, Stanley Bullard, Merissa Kalczynski, Emalee Holland, Kana Gehringer

Session Twelve, 12:00-1:00pm

*Listen with your Heart
Miss Brooke: Wednesday 5:00-6:00 Beginner Ballet III
Bailey Watkins, Caydence Freeman, Hailey Alward, Brookelynn Friar, Gwendolyn Andrus, Maleena Billsen, Makayla Shafer, Bri Faulkner, Sienna Eaton, T'gan Robison, Gabby Mullet

*Bho Shambho
Miss Archana: Tuesday 7:45-8:30 Beginner Indian Classical
Bre Ockert, Makayla Shafer, Sadaiza Hough, Izzy Boyd, Teagan Boyd, Jillian Nowlan, Anjali Sardar, Bri Faulkner

*World is Dancing
Miss Brooke: Wednesday 6:00-6:45 Beginner Jazz II
Maleena Billsen, Makayla Shafer, Gwendolyn Andrus, Brookelynn Friar, Bri Faulkner, Bailey Watkins, Hailey Alward, Samantha Kane, Kelda Lounds, Sophie Pell, Annika Ribby


15 minute Break

Session Thirteen, 1:15-2:15pm

*Coco Cabana
Miss Lisa: Wednesday6:00-6:45 Beginner Tap I (6-9 years)
Katie Pell, Julia Gentile, Zoe Hankey, Laurilyn Whited-Bush, Wyatt Billsen, Katie Gothberg, Brooke Halliwill Isabella VanRiper, Cami Tuller, Kennedie Crow, Taylor Crow, Audrey Salazar, Lucy Day, Mavy Bavy, Caydence Freeman

*Elenor Rigby
Miss Charron: Thursday 5:30-6:15 Teen Modern
Zoe Odom, Jillian Vara, Miranda Whipple, Elora Winzeler, Olivia Voss, Jenna Lubbers, Mia Wheaton, Bre Ockert, Hailey Alward, Emma Weissling, Izzy Boyd, Molly Grant, Makayla Shafer, Allison Lubbers, Madison Hagerman

*Mambo Italiano
Pre-Elite Jazz Duet
Maleena Billsen, Brookelynn Friar

*Higher
Pre-Elite Jazz
Izzy Body, Molly Grant, Olivia Voss, Mia Wheaton, Bre Ockert, Madison Hagerman

Session Fourteen, 2:15-3:15pm

*Try Everything
Miss Lisa/Miss McKenzie: Wednesday 6:45-7:30 Beginner Tap I (5-6 years)
Kyliegh Casler, Emma Gavin, Violet Davis, McKenzie Emerson, Natalie Grant, Brooklynn Maxson, Faith Slee, Katherine Thomas

*Top of the World
Miss Charron: Thursday 7:00-7:45 Intermediate Lyrical I
Emma Weissling, Kallista McKellar, Bailey Watkins, Hailey Alward, Bre Ockert, Izzy Boyd, Brookelynn Friar, Elora Winzler, Mia Wheton, Maleena Billsen, Olivia Voss, Sienna Eaton, Bri Faulkner, Samantha Kane

*Let your Heart Sing
Miss Brooke: Tuesday 6:30-7:15 Beginner Ballet I
Abigail Baker, Shannon Norton, Tia Smith, Kelsey Boehmer, Lauren Baty, Loralyle Gonzalez, Charlotte Crow

Session Fifteen, 3:15-4:15pm

*Bon Jour!
Miss Patty: Monday 8:00-9:00 Intermediate Ballet I
Olivia Voss, Molly Grant, Izzy Boyd, Bre Ockert, Jenna Lubbers, Madison Hagerman, Maggie Bird, Kallista McKellar, Gillian Dobbs, Mia Wheaton, Elora Winzeler, Abigail Bauer

*The Wolf
Miss Charron: Thursday 4:30-5:30 Intermediate Jazz II
Olivia Voss, Emma Weissling, Bre Ockert, Kallista McKellar, Izzy Boyd, Molly Grant, Mia Wheaton, Elora Winzeler

*Lush Life
Miss Charron: Thursday 6:15-7:00 Beginner Jazz III
Hillary Davis, Ayla Risk, Sienna Eaton, Andi Wildern

Session Sixteen, 4:15-Finished

*Hope
Pre-Elite Large Group Lyrical
Izzy Boyd, Molly Grant, Jenna Lubbers, Olivia Voss, Bre Ockert, Mia Wheaton, Madison Hagerman, Kallista McKellar, Bailey Watkins, Maleena Billsen, Gwendolyn Andrus, Brookelynn Friar, Bri Faulkner, Elora Winzeler, Abigail Bauer, Hailey Alward

*It's Love
Elite and The Elite Company Large Group Jazz
Avery Tuller, Naomi Bauer, Chloe Faulkner, Morgan Thomas, Cydne Johnson, Carli Holstad, Kaylie Vinson, Sydney Yarger, Mari Battley, Kylie Meade, Jillian Vara, Hannah Vanderwest, Mili Argumedo, Zoe Odom, Maggie Bird, Megan Vinson

*Define Me
Pre-Elite, Elite and The Elite Company Finale
Izzy Boyd, Molly Grant, Jenna Lubbers, Olivia Voss, Bre Ockert, Mia Wheaton, Madison Hagerman, Kallista McKellar, Bailey Watkins, Maleena Billsen, Gwendolyn Andrus, Brookelynn Friar, Bri Faulkner, Elora Winzeler, Abigail Bauer, Hailey Alward, Avery Tuller, Naomi Bauer, Chloe Faulkner, Morgan Thomas, Cydne Johnson, Carli Holstad, Kaylie Vinson, Sydney Yarger, Mari Battley, Kylie Meade, Jillian Vara, Hannah Vanderwest, Mili Argumedo, Zoe Odom, Maggie Bird, Megan Vinson

Competitive Group Photo-
All Petites, Pre-Elites, Elites and The Elite Company
Izzy Boyd, Molly Grant, Jenna Lubbers, Olivia Voss, Bre Ockert, Mia Wheaton, Madison Hagerman, Kallista McKellar, Bailey Watkins, Maleena Billsen, Gwendolyn Andrus, Brookelynn Friar, Bri Faulkner, Elora Winzeler, Abigail Bauer, Hailey Alward, Avery Tuller, Naomi Bauer, Chloe Faulkner, Morgan Thomas, Cydne Johnson, Carli Holstad, Kaylie Vinson, Sydney Yarger, Mari Battley, Kylie Meade, Jillian Vara, Hannah Vanderwest, Mili Argumedo, Zoe Odom, Maggie Bird, Megan Vinson, Gabrielle Taylor, Teagan Young, Chloe Longden, Emmalee Brown, Brooke Halliwill, Lyla Pople, Addison Clouse, Abigail Pusey